Home / ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ  / Κως: Πολιτιστικό Συμπόσιο Δωδεκανήσου 30 Ιουνίου – 3 Ιουλίου (Πρόγραμμα και Εκδηλώσεις)

Κως: Πολιτιστικό Συμπόσιο Δωδεκανήσου 30 Ιουνίου – 3 Ιουλίου (Πρόγραμμα και Εκδηλώσεις)

ΣΤΕΓΗ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ & ΤΕΧΝΩΝ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 

KΒ΄ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 

Κως 30 Ιουνίου – 3 Ιουλίου 2022 

Η Στέγη Γραμμάτων & Τεχνών Δωδεκανήσου διοργανώνει με την συνδρομή της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου, της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Νοτίου Αιγαίου, του Δήμου Κω και του Πνευματικού Ομίλου Κώων «Φιλητάς» το ΚΒ’ Πολιτιστικό Συμπόσιο Δωδεκανήσου στο Διεθνές Ιπποκράτειο Ίδρυμα Κω (Δ.Ι.Ι.Κ.) από 30/6/2022 έως 03/07/2022. 

Πέμπτη30/06/2022:18:00 – 18:30: Υποδοχή Συνέδρων – 18:30 – 19:30 Έναρξη και χαιρετισμοί,19:30-21:15 Εργασίες Εισηγητών    

Παρασκευή 01/07/2022: Πρωί 09:30 έως 13:15 –Απόγευμα 18:30-22:15 

Σάββατο 02/07/2022: Πρωί 09:30 έως 13:30 –Απόγευμα 17:30-20:30. Ακολουθεί Θεατρική Παράσταση από το Θέατρο Νοτίου Αιγαίου με τίτλο: «Το όνομα μου είναι ASHAR» του Νίκου Κωνσταντινίδη 

Κυριακή 03/07/2022: Πρωί 09:30 έως 13:15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Η Ομοσπονδία Δωδεκανησιακών Παροικιακών Συλλόγων Ρόδου και η Στέγη Γραμμάτων & Τεχνών Δωδεκανήσου, αποφάσισαν να είναι τιμώμενο νησί για το έτος 2022 η Κως. 
Εκδηλώσεις:  Α) 30/6/22  έως και 3/7/2022 θα πραγματοποιηθεί το Πολιτιστικό Συμπόσιο της Σ.Γ.Τ.Δ. & 2/7/2022 θα πραγματοποιηθεί θεατρική παράσταση από το Θέατρο Νοτίου Αιγαίου Β) Τον Σεπτέμβριο 2022 είναι προσκαλεσμένοι όλοι οι Κώοι Συγγραφείς & Ποιητές στη Ρόδο για να παρουσιάσουν το έργο τους, ενώ θα πραγματοποιηθεί μηνιαία έκθεση των βιβλίων τους.  
Ο Πρόεδρος της Ομοσπονδίας 
Κωνσταντινίδης Νίκος 
 
ΣΤΕΓΗ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΩΝ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ
KΒ ́ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ
Κως 30 Ιουνίου – 3 Ιουλίου 2022
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

 

 

 

 

 

 

 

Πέμπτη 30 Ιουνίου 2022
ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ
(Αίθουσα Μελάθρου Διεθνούς Ιπποκρατείου Ιδρύματος)

Πρόεδρος:

Χρυσούλα Ζουμπά, Γ. Γραμματέας Σ.Γ.Τ.Δ.

18.00 – 18.30 Υποδοχή Συνέδρων
18.30 – 19.30 Έναρξη – Χαιρετισμοί
19.30 – 19.45 Παναγιώτης Νούτσος, Ομ. καθηγητής Κοινωνικής και Πολιτικής Φιλοσοφίας Παν/μίου

Ιωαννίνων
– «Διανοουμενοι» και «τοπικότητα». Το παράδειγμα της Κω.
19.45 – 20.00 Μηνάς Αλεξιάδης, καθηγητής Λαογραφίας Παν/μίου Αθηνών

– Περσεφόνη Κουτσουράδη και λαογραφική Κως

20.00 – 20.15 Ανδρέας Χατζημιχαήλ, μαθηματικός

Παρουσίαση του Πνευματικού Ομίλου Κώων «Ο Φιλητάς».

20.15 – 20.30 Gordana Blagojević, Δρ. Εθνολογίας και Ανθρωπολογίας και Δρ Μουσικολογίας – Ερευνήτρια

στο Εθνογραφικό Ινστιτούτο της Σερβικής Ακαδημίας Επιστημών και Τεχνών.
– Κως, μια φιλόξενη αγκαλιά 28 χρόνια μετά! Πώς το νησί του Ιπποκράτη γιατρεύει τις
πληγές του πολέμου

20.30 – 20.45 Δημοσθένης Τριανταφύλλου, εκπαιδευτικός
– Δωδεκανήσιοι εκπαιδευτικοί στην Αμερική

20.45 – 21.00 Αριστείδης Καβαρλίγκος, Συνταγματάρχης Στρατού Ξηράς

– Εξέταση του Γεωπολιτικού Πυλώνος Ισχύος του Πολιτισμού στο Γεωγραφικό Σύμπλοκο του
Βορείου Συμπλέγματος Δωδεκανήσου.
21.00 – 21.15 Ναθαναήλ, Μητροπολίτης Κώου και Νισύρου

– Όσιος Αρσένιος Σκηνούριος: Μια μεγάλη μορφή της Κω

 

 

 

 

 

Παρασκευή 1 Ιουλίου 2022
ΠΡΩΙΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ

(Αίθουσα Μελάθρου Διεθνούς Ιπποκρατείου Ιδρύματος)

Πρόεδρος:

Παναγιώτης Νούτσος, Ομ. καθηγητής Κοινωνικής και Πολιτικής Φιλοσοφίας Παν/μίου Ιωαννίνων
09.30 – 09.45 Μαρία Φρατζή, ψυχολόγος

– Ιπποκράτης και διαδίκτυο: η θεραπευτική σχέση την εποχή των video κλήσεων

09.45 – 10.00 Δημήτριος Παπαστεριάδης, φιλόλογος

– Πώς παρουσιάζεται ο Ιπποκράτης ο Κώος μέσα στις κωμωδίες του Αριστοφάνη

10.00 – 10.15 Θεοδόσιος Διακογιάννης, συγγραφέας

– Απομυθοποίηση του Ιπποκράτη και ανάδειξη του έργου του
10.15 – 10.30 Μαρία Χατζηγιακουμή – Νούτσου, Φιλόλογος, Δρ Φιλολογίας

– Η Κως στην ποίηση της αρχαίας γραμματείας
10.30 – 10.45 Νικόλαος Μανούσης, ψυχίατρος, νευρολόγος
Το λιμάνι της Κω από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
10.45 – 11.00 Βασίλειος Χατζηβασιλείου, Ιστορικός συγγραφέας –

Δικηγόρος
– Οι επιδημίες που έπληξαν την Κω από τον 14ο έως και τα τέλη του 19ου αιώνα

11.00 – 11.15 Αναστάσιος Κουντούρης, Φιλόλογος, Δρ Ιστορίας της Εκπαίδευσης

Συνεισηγητές: Καλλιόπη Κουντούρη, Φιλόλογος Δρ. Ιστορίας της Τέχνης, Βασιλική Ίβρου, Δρ
Αρχαιολογίας
Βαρβάρα Κονδύλη, Εκπαιδευτικός και Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας
Διάφορες μορφές γκράφιτι σε διατηρητέα τοπόσημα. Η περίπτωση του περιβάλλοντα τοίχου
του Σταδίου του Διαγόρα.

11.15 – 11.30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

Πρόεδρος:

Βασίλης Χατζηβασιλείου, ιστορικός συγγραφέας, δικηγόρος

11.30 – 11.45 Κώστας Μηνέττος, συνταξιούχος εκπαιδευτικός

– Το Εκκλησιαστικό Δικαστήριο Καλύμνου την περίοδο της Τουρκοκρατίας (μέσα 18

ου αιώνα και

μετέπειτα).

11.45 – 12.00 Ειρήνη Τόλιου, Προϊσταμένη του Τμήματος ΓΑΚ Ρόδου

Συνεισηγήτρια: Ηρακλείδου Σοφία, Ιστορικός, Ερευνήτρια, Υποψήφια Διδάκτωρ Ιστορίας Παν/
μίου Κρήτης
– Μία σύγχρονη ιστορική έρευνα στους Κώδικες 8 του Αρχείου της Δημογεροντίας Σύμης των Γ.Α.Κ.
Ρόδου. Η ένταξή τους στην ευρύτερη ιστορική έρευνα για τα διακόσια χρόνια από την έκρηξη της
ελληνικής επανάστασης.

12.00 – 12.15 Κωνσταντίνος Ασλανίδης, συντ. δάσκαλος, τ. προϊστάμενος ΓΑΚ – Τοπικού Αρχείου

Λέρου
– Τρία Έγγραφα – Επιστολές των προκρίτων της Λέρου τον πρώτο χρόνο της
Επανάστασης του 1821

12.15 – 12.30 Ειρήνη Γαλανού – Μπουφίδη, συνταξιούχος ΜΜΕ

– Σακελλάριος Γ. Σακελλαρίου. «Φιλική Εταιρεία», 1909 Οδησσός

12.30 – 12.45 Μιχαήλ Σακελλαρίου, Ομότιμος καθηγητής Εθνικού Μετσοβείου Πολυτεχνείου

– Μιχαήλ Γ. Σακελλαρίου: Ένας μαχητικός δημοσιογράφος σε μία ταραγμένη περίοδο (1846-1919)
12.45 – 13.00 Παναγιώτης Γιαμαίος, συντ. εκπαιδευτικός, Πρόεδρος Αναγνωστηρίου Καλύμνου «Αι Μούσαι»
– Καλύμνιοι εκπαιδευτικοί που υπηρέτησαν σε σχολεία της Δωδεκανήσου και της Μικράς Ασίας
από τα τέλη του 19

ου αιώνα μέχρι την Ενσωμάτωση της Δωδεκανήσου στον εθνικό κορμό (1948).

13.00 – 13.15 Ιωάννης Χειλάς, συνταξιούχος δάσκαλος

– Αρχέγονα ναυτικά σύμβολα – σήματα και πολιτισμικές δοξασίες στο σφουγγαράδικο ναυτόκοσμο.
13.15 – 13.30 Χατζηδάκης Κυριάκος, τ. Λυκειάρχης, Υπεύθυνος της «Τοπικής Αρχειακής Συλλογής Δήμου

Καλυμνίων».
-Μικρασία, 1922. Κτηματικές περιουσίες Καλυμνίων που χάθηκαν.

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ
(Αίθουσα Μελάθρου Διεθνούς Ιπποκρατείου Ιδρύματος)

Πρόεδρος

Μαρία Χατζηγιακουμή – Νούτσου, Φιλόλογος, Δρ Φιλολογίας

18.30 – 18.45 Αγρέλλη Ξανθίππη, δημοσιογράφος

– Η παραδοσιακή διατροφή των κατοίκων της υπαίθρου και των νησιών μας και ο τρόπος ζωής
στα χωριά μας

18.45 – 19.00 Στυλιανός Χριστοφυλάκης, Αρχιτέκτων – εικαστικός

– Η αρχιτεκτονική της Ιταλοκρατίας στην Κω και τη Λέρο 1912-1945.

19.00 – 19.15 Ελένη Παπαβασιλείου, αρχαιολόγος

– Μνείες και μνήμες ενός ευζώνου από την εκστρατεία στη Μικρά Ασίας το 1922.

19.15 – 19.30 Κωνσταντίνος Κογιόπουλος, ψυχίατρος – συγγραφέας

– Η επίσκεψη του βασιλικού ζεύγους της Ιταλίας στην Κω τον Μάιο 1929.

19.30 – 19.45 Τίτσα Πιπίνου, συγγραφέας

Ο ηρωισμός των γυναικών της Δωδεκανήσου

19.45 – 20.00 Χριστίνα Βαμβούρη, Φιλόλογος – Ιστορικός, Διευθύντρια Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας

– Σχόλια του ελληνικού Τύπου για την ιταλική κατοχή στα Δωδεκάνησα (1912 – 1948)

20.00 – 20.15 Μαρινάκη Κατερίνα, δημοσιογράφος – λαογράφος

Εορταστικά παραδοσιακά εδέσματα της Δωδεκανήσου

20.15 – 20.30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

Πρόεδρος:

Κωνσταντίνος Κογιόπουλος, ψυχίατρος – συγγραφέας

20.30 – 20.45 Κώστας Ιωάννου, εκπαιδευτικός

– Σύγκριση σχολικών κανονισμών των ετών 1936-1940 Ελλάδας και Δωδεκανήσου

20.45 – 21.00 Γιάννης Πατέλλης, συγγραφέας

– Οι πλωτές γέφυρες Καλύμνου – Κω, την πρώτη μεταπολεμική περίοδο του Β ́ Παγκόσμιου
Πολέμου.

21.00 – 21.15 Λουΐζα Χριστοδουλίδου, αναπληρώτρια καθηγήτρια Πανεπιστημίου Αιγαίου.

– Γύρω από την ίδρυση του Αναγνωστηρίου «η Αίγλη» στη Σύμη. Ένα ποίημα και μια επιστολή της
Σαπφούς Λεοντιάδος.

21.15 – 21.30 Μάνος Αναστασιάδης, Ζωγράφος – εκπαιδευτικός

– Εικαστικοί διάλογοι: Ο Μάνος Αναστασιάδης συζητά με το Φώτη Βαρέλη στις Αίθουσες του
Γαλλικού Καταλύματος για τη ζωγραφική και την τέχνη ως ανθρώπινη έκφραση, με την ευκαιρία
της έκθεσής του με τίτλο «Ανθρωπογραφίες – Κοσμομετρίες», τον Ιούνιο του 1997.
21.30 – 21.45 Μαρία Τουλαντά – Παρισίδου, Φιλόλογος – αρχαιολόγος – συγγραφέας

– Ποιήματα, στιχουργήματα «Γυναικών Έργα» έκδοσης ΕΓΕ Κω (2010) και το παράδειγμα της
Εύης Μελά Αλεξιάδη. Παράλληλη θεματολογία.

21.45 – 22.00 Αναστασία Ζέζου, Νηπιαγωγός Δρ. Παιδικής Λογοτεχνίας

– Ο ρόλος των πολιτιστικών συλλόγων στη διατήρηση και διασφάλιση της τοπικής πολιτιστικής
ταυτότητας: Το παράδειγμα του αναπτυξιακού και πολιτιστικού συλλόγου Κρεμαστής Ρόδου «Η
ΠΡΟΟΔΟΣ».

22.00 – 22.15 Νικόλαος Τιάκας, Φιλόλογος – Λαογράφος

– Λαϊκό χιούμορ: Η δόμηση του χιουμοριστικού στοιχείου στις κωμικές παραστάσεις του Συλλόγου
Γυναικών Ιαλυσού Ρόδου (1998-2017)

 

 

 

 

Σάββατο 2 Ιουλίου 2022
ΠΡΩΙΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ

(Αίθουσα Μελάθρου Διεθνούς Ιπποκρατείου Ιδρύματος)

Πρόεδρος: Μαρία Τουλαντά – Παρισίδου, φιλόλογος – αρχαιολόγος – συγγραφέας
09.30 – 09.45 Matilde Bertoncelli, μεταπτυχιακή φοιτήτρια
– A study of the honorary monuments of the island of Kos

09.45 – 10.00 Ειρήνη Πουπάκη, Αρχαιολόγος στην Εφορεία Παλαιοντολογίας – Σπηλαιολογίας

– Νεότερα στοιχεία για αρχαία λατομεία των Δωδεκανήσων.

10.00 – 10.15 Απόστολος Θάνος, αρχαιολόγος

– Η διάδοση των αγγείων «Κέρτς». Το παράδειγμα του εργαστηρίου του Ζωγράφου του Μαρσύα.

10.15 – 10.30 Ελένη Μιχαηλίδου, αρχαιολόγος

Συνεισηγητές: Μενιδιάτη Γεωργία, αρχαιολόγος,, Παπάμαλης Δημήτρης, αρχαιολόγος,
Δρομπόνης Αντώνης, αρχαιολόγος, Ψαρολογάκη Αναστασία, αρχαιολόγος
– Κέφαλος – Μαστιχάρι – Αντιμάχεια: Ευρήματα σωστικών ανασκαφών στα πλαίσια του
αποχετευτικού έργου της ΔΕΥΑΚ. Μια πρώτη προσέγγιση.

10.30 – 10.45 Μαρία Μιχαλάκη – Κόλλια, αρχαιολόγος

– Αρχαιολογικό Πάρκο «τάφων Αγίου Ιωάννη» μέσα σε ένα σύνολο αρχαιολογικών πάρκων στην
πόλη της Ρόδου και η ενοποίηση τους
10.45 – 11.00 Ελένη Τσακανίκα, αρχαιολόγος

– Νέα επιγραφική μαρτυρία για το ροδιακό ναυτικό κατά τη ρωμαϊκή εποχή.

11.00 – 11.15 Καλλιόπη Μπαϊράμη, Δρ αρχαιολόγος

Συνεισηγήτρια: Αγγελική Κατσιώτη, Δρ αρχαιολόγος
– Αρχαιολογικά ταξίδια στα μικρονήσια της Λέρου και της Νισύρου: Θέσεις, οικισμοί και οχυρώσεις
των ιστορικών χρόνων
11.15 – 11.30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

Πρόεδρος:

Κώστας Ιωάννου, εκπαιδευτικός

11.30 – 11.45 Νίκος Χριστοδουλίδης, αρχαιολόγος

– Αρχαιολογική τεκμηρίωση – οδοιπορικό στα νησιά της Πάτμου και των Λειψών, από τα
προϊστορικά χρόνια μέχρι την ύστερη αρχαιότητα.

11.45 – 12.00 Τούλα Μαρκέτου, αρχαιολόγος

Συνεισηγητές: MCNamee Calla, αρχαιολόγος – γαιωαρχαιολόγος, Vitale Salvatore,
αρχαιολόγος, Μιχαηλίδου Μαρία, αρχαιολόγος
– Συμπληρώνοντας τον αρχαιολογικό χάρτη του Laurenzi. Αποτελέσματα της συστηματικής επιφανειακής
έρευνας στο BA τμήμα του νησιού της Κω.
12.00 – 12.15 Αναστασία Ψαρολογάκη, αρχαιολόγος

Συνεισηγητές: Νίκος Χριστοδουλίδης, αρχαιολόγος,
Σταματία Μαρκέτου, αρχαιολόγος
– Αρχαιολογική τεκμηρίωση – οδοιπορικό στα νησιά Σύρνα, Πλακίδα Μεσονήσι και Κουνούποι
πέριξ της ν. Αστυπάλαιας
12.15 – 12.30 Μιχαήλ Κουτελλάς, αρχαιολόγος

– Ο σταυρός ως φυλακτήριο και μέσον αποτροπής του κακού στην Κάλυμνο της Ύστερης
Αρχαιότητας

12.30 – 12.45 Κωνσταντία Κεφαλά, αρχαιολόγος

– Το μεταθανάτιο ταξίδι της ψυχής. Οράματα μοναχών στον ζωγραφικό διάκοσμο της
Τράπεζας της μονής Πάτμου.

12.45 – 13.00 Γιώργος Ντέλλας, Αρχιτέκτων του ΥΠΟΑ
– Οι σταυροθολιακές εκκλησίες της Κω

13.00 – 13.15 Χριστόδουλος Χατζηχριστοδούλου, Δρ Αρχαιολογίας

– Εικόνα του Αρχαγγέλου Μιχαήλ Θαρρενού στο Οικουμενικό Πατριαρχείο Κωνσταντινουπόλεως

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ
(Αίθουσα Μελάθρου Διεθνούς Ιπποκρατείου Ιδρύματος)

Πρόεδρος

Ιουλία Παπαευτυχίου, αρχιτέκτων μηχανικός – εκπαιδευτικός

17.30 – 17.45 Νικόλαος Μαστροχρήστος, Δρ Αρχαιολόγος
Συνεισηγητής: Δημήτριος Λιάκος, Δρ Αρχαιολόγος
– Άγνωστος σταυρός λιτανείας από τις Καλυθιές Ρόδου

17.45 – 18.00 Παναγιώτα Ψαρρή, αρχαιολόγος στην Εφορεία Αρχαιοτήτων Δωδ/σου
– Οι τοιχογραφίες του Felice Vellan στο Παλάτι του Μεγάλου Μαγίστρου στη Ρόδο

18.00 – 18.15 Κατερίνα Μανούσου – Ντέλλα, αρχιτέκτων

– Ο μηχανικός Basilio della Scuola και οι προμαχώνες του μεγάλου μαγίστρου Carretto
στη Ρόδο και την Κω.

18.15 – 18.30 Φώτης Σιδηρόπουλος, συντηρητής αρχαιοτήτων και έργων τέχνης

– Από την Ιταλία στη Ρόδο. Το ταξίδι ενός ζεύγους μεσαιωνικών εκκλησιαστικών επίπλων.

18.30 – 18.45 Ιωάννης Βολανάκης, Έφορος Αρχαιοτήτων Ε.Τ.

– Η Ιερά Μονή του Μεγάλου Σωτήρη Σύμης Δωδεκανήσου. Αρχιτεκτονική – τοιχογραφίες

18.45 – 19.00 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

Πρόεδρος:

Δημήτριος Παπαστεριάδης, φιλόλογος
19.00 – 19.15 Μιχαήλ Ασφενταγάκης, Δρ Χριστιανικής και Βυζαντινής Αρχαιολογίας

– Πρωτότυπα θέματα και σπάνια εικονογραφικά στοιχεία σε εντοίχιες παραστάσεις βυζαντινών
ναών της Σύμης

19.15 – 19.30 Χαριστούλα Γιακουμάκη, αρχαιολόγος

– Επιγραφικές μαρτυρίες σε λειτουργικούς δίσκους από το εκκλησιαστικό Μουσείο Παναγίας
Τσαμπίκας για την παρουσία τεχνιτών από τον Αρχάγγελο στη Μικρά Ασία.

19.30 – 19.45 Ιουλία Παπαευτυχίου, αρχιτέκτων μηχανικός – εκπαιδευτικός

– Νερόμυλοι και ελαιοτριβεία στο νησί της Κω. Προτάσεις για την προστασία και την ανάδειξή τους.

19.45 – 20.00 Χατζηαντωνίου Μηνάς, εκπαιδευτικός – σκηνοθέτης
– Οι ανεμόμυλοι στην Κω (Παρελθόν – παρόν – μέλλον).

20.00 – 20.15 Νεκταρία Δασακλή, Συντηρήτρια Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης – Μουσειολόγος
– Η συντήρηση και αποκατάσταση των θυρεών και των κεραμικών συνθέσεων που κοσμούν τις
όψεις του Επαρχείου Καλύμνου (πρώην ιταλικού διοικητηρίου).

 

 

 

 

 

Κυριακή 3 Ιουλίου 2022
ΠΡΩΙΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ

(Αίθουσα Μελάθρου Διεθνούς Ιπποκρατείου Ιδρύματος)

Πρόεδρος:

Μηνάς Χατζηαντωνίου, εκπαιδευτικός – σκηνοθέτης

09.30 – 09.45 Χρυσούλα Ζουμπά, περιβαλλοντολόγος

– Κρίκελος Κεφάλου Κω. Η νότια απόληξη του νησιού.

09.45 – 10.00 Κώστας Σκανδαλίδης, συγγραφέας

– Αντώνης Μάμμης: ένας τυφλός χαρισματικός μαντιναδολόγος και λυράρης από την Κω

10.00 – 10.15 Μιλτιάδης Λογοθέτης, οικονομολόγος

– H σπογγαλιευτική δραστηριότητα διαχρονικά στα Δωδεκάνησα
10.15 – 10.30 Νίκος Κωνσταντινίδης, οικονομολόγος – κοινωνιολόγος – συγγραφέας

– Ανάπτυξη της νήσου Κω

10.30 – 10.45 Πάναγιώτης Βενέρης, Αρχιτέκτων μηχανικός Msc
Νήσος Ρόδος: Οι χαμένες ευκαιρίες στον Χωρικό Σχεδιασμό

10.45 – 11.00 Αριστείδης Μιαούλης, δημοσιογράφος

– Ανεξήγητες παρεμβάσεις με θαύματα και αξιοθαύμαστα περιστατικά που αφηγούνται Πάτμιοι.
Πειρατές που τιμωρούνται, λειτουργίες σε εκκλησίες με αόρατους ιερουργούς, γεωργοί που βλέπουν
αλλόκοτα σημεία
11.00 – 11.15 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

Πρόεδρος

Κώστας Σκανδαλίδης, συγγραφέας
11.15 – 11.30 Ευαγγελία Παναή, Φιλόλογος – Επιχειρηματίας

– Προβιομηχανική καλλιέργεια και εξαγωγή ντομάτας και προβιομηχανική παραγωγή τοματοπολτού
στα νησιά μας. Το παράδειγμα της Βιλλανόβας.
11.30 – 11.45 Φωτεινή Ζερβάκη, αρχαιολόγος

– Νέα στοιχεία για τα νεκροταφεία της Λίνδου και την εξέλιξη της πόλης από την ίδρυσή της έως τους
ελληνιστικούς χρόνους.

11.45 – 12.00 Αναστάσιος Ι. Κυριακίδης, Λαογράφος – ερευνητής
– Αρκιοί και Λέβιθα: Δύο ακριτικά νησιά της Δωδεκανήσου. 1

η Λαογραφική θεώρηση.

12.00 – 12.15 Ευμορφία Διακογεωργίου, εκπαιδευτικός

– Το σακκοφούστανο, εορταστικό ένδυμα των κορών της Ολύμπου Καρπάθου από τις αρχές του
20ου αιώνα μέχρι σήμερα.
12.15 – 12.30 Φανή Σέρογλου, αρχαιολόγος.

– Η Κως της ύστερης αρχαιότητας μέσα από τα ευρήματα των πρόσφατων σωστικών ανασκαφών της
Εφορείας Αρχαιοτήτων Δωδεκανήσου.

12.30 – 12.45 Σκαλτσά Στυλιανή, Ερευνήτρια στο Πανεπιστήμιο της Κοπεγχάγης
Παναθηναϊκοί αμφορείς από ένα δημόσιο οικοδόμημα στην πόλη της Ρόδου

12.45 – 13.00 Σωτήριος Πατατούκος, Προϊστάμενος Τμήματος Συντήρησης Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης

Εφορείας Αρχαιοτήτων Δωδεκανήσου.
– Συντήρηση και αποκατάσταση του διακόσμου του κωδωνοστασίου της Ιεράς Μονής Αρχαγγέλου
Μιχαήλ του Πανορμίτη Σύμης

13.00 – 13.15 Μανόλης Μακρής, συγγραφέας
Τα παραδοσιακά τραγούδια της Κω

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:
Πιθανές απουσίες ή κωλύματα εισηγητών ενδέχεται να επιφέρουν αλλαγές στο Πρόγραμμα του Συμποσίου
μέχρι την έναρξη αλλά και κατά τη διάρκεια των