Home / ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ  / Δείτε τα αποτελέσματα του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής WRO 2020

Δείτε τα αποτελέσματα του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής WRO 2020

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2020 | Αποτελέσματα…

 

 

 

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2020 ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία το Σάββατο 24 Οκτωβρίου. Όλος ο μήνας ήταν αφιερωμένος στην εκπαιδευτική ρομποτική κι έτσι κάθε σαββατοκύριακο διεξήχθη μία κατηγορία του διαγωνισμού.

Το Σάββατο 3 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά η κατηγορία του Νηπιαγωγείου. Η κατηγορία αυτή έχει μη διαγωνιστικό χαρακτήρα και το θέμα της ήταν “Μια βόλτα στην πόλη μου”.

Την Κυριακή 11 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε η διαγωνιστική κατηγορία Γυμνασίου ” Τα ποτάμια ενώνουν την Ευρώπη”. Οι νικητές της κατηγορίας είναι:

 

 

Θέση Όνομα Ομάδας Περιφέρεια
1 Λήλας Στερεά Ελλάδα
2 MasterMinders Πελοπόννησος
3 RobotPros Αττική

 

Το διήμερο 17 και 18 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε ο τελικός της Ανοικτής κατηγορίας Δημοτικού “Από τον Αρχιμήδη στον DaVinci” . Συγκεκριμένα το Σάββατο 17 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε ο τελικός για την περιφέρεια της Αττικής και την Κυριακή 18 Οκτωβρίου ο τελικός για τις υπόλοιπες περιφέρειες.  Για λόγους ισονομίας διακρίθηκαν 3 ομάδες για την περιφέρεια της Αττικής και 3 για τις υπόλοιπες περιφέρειες.

Οι ομάδες που νίκησαν στον τελικό της περιφέρειας της Αττικής είναι οι:

 

 

Θέση Όνομα Ομάδας Σχολείου που Εκπροσωπεί
1 future scientists 2 2ο Δημοτικό Σχολείο Αναβύσσου
2 Music Robots Pefkis Δημοτικά Σχολεία της Πεύκης
3 Minders 2 Εκπαιδευτική Αναγέννηση

 

 

Πέραν από τις τρεις πρώτες ομάδες δόθηκαν και τα εξής ειδικά βραβεία:

Βραβείο Όνομα Ομάδας Σχολείο που εκπροσωπεί
Καλύτερης Κατασκευής Gemma Robot Neas Ionias 3ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Ιωνίας
Καλύτερου Animation 54 Power of Piraeus 54ο Δημοτικό Σχολείο Πειραιά
Καλύτερου ΚωδικΟράματος Seven 4 the world 7ο Δημοτικό Σχολείο Αχαρνών
Καλύτερης Παρουσίασης Ρομποτούπολη Σύμπραξη Σχολείων
Καινοτόμου Ιδέας Astrokids Σύμπραξη Σχολείων
Αλληλεπίδρασης Αυτοματισμών RoboStars 1ο Δημοτικό Σχολείο Αναβύσσου
Καλύτερου Εκπαιδευτικού Υλικού ROBOARNA#2 6ο Δημοτικό Σχολείο Αιγάλεω

 

Οι ομάδες που νίκησαν στον τελικό των υπόλοιπων Περιφερειών είναι οι:

Θέση Όνομα Ομάδας Σχολείο που εκπροσωπεί Περιφέρεια
1 Φιλόσοφοι Σύμπραξη Σχολείων Στερεά Ελλάδα
2 ΑΥΤΟΜΑΤΑ Δημοτικό Σχολείο Αγίου Αδριανού Ναυπλίου Πελοπόννησος
3 Robo safety 2ο Δημοτικό Σχολείο Αμπελώνα Θεσσαλία

Τα ειδικά βραβεία που δόθηκαν στις ομάδες είναι τα εξής:

Βραβείο Όνομα Ομάδας Σχολείο που εκπροσωπεί Περιφέρεια
Καλύτερης Κατασκευής Πρωτοπόροι Σύμπραξη Σχολείων Στερεά Ελλάδα
Καλύτερου ΚωδικΟράματος ΟΔΟΠΟΙΟΙ 4ο Δημοτικό Σχολείο Ηγουμενίτσας Ήπειρος
Καλύτερης Παρουσίασης RoboHopes Σύμπραξη Σχολείων Δυτική Μακεδονία
Καλύτερης Μακέτας @robot’s inventors Σύμπραξη Σχολείων Ανατολική Μακεδονία & Θράκη
Καινοτόμου Ιδέας Reverse Archimedes 19ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου Κρήτη
Επίλυσης Προβλήματος Εύρηκα! 4ο Δημοτικό Σχολείο Ηγουμενίτσας Ήπειρος
Συνεργασίας The Robot Masters Δημοτικό Σχολείο Ποσειδωνίας Σύρου Κυκλάδες- Νότιο Αιγαίο

 

 

Τέλος το Σάββατο 24 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκαν οι Open Κατηγορίες Γυμνασίου και Λυκείου με θέμα “Κλιματική Αλλαγή” καθώς και η Εξειδικευμένη κατηγορία για ΕΠΑ.Λ., υπό τη μορφή της συμβουλευτικής καθοδήγησης από τους έμπειρους Ολυμπιονίκες του WRO Hellas.

 

 

Συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες, τα παιδιά, τους προπονητές και τους γονείς για την προσπάθεια τους!

 

 

protothema.gr